Niełatwa transpozycja CSRD

Polskie spółki i inni interesariusze długo czekali na projekt ustawy transponującej dyrektywę o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD) do krajowego porządku prawnego.

Co dalej po przyjęciu ustawy o ochronie sygnalistów?

Polska jest ostatnim krajem, który przyjął ustawę implementującą Dyrektywę 2019/1937, która wejdzie w życie trzy miesiące po opublikowaniu.

EU Green Bonds. Złoty standard dla emitentów i inwestorów?

Europejski „złoty standard” zielonych obligacji może okazać się skutecznym instrumentem w realizacji unijnej strategii zrównoważonego finansowania, szczególnie z uwagi na swój potencjał w zakresie pozyskiwania środków na pokrycie kosztów realizacji projektów związanych z transformacją energetyczną. O sukcesie standardu przesądzi jednak nie tyle jakość rozwiązań towarzyszących „EuGB”, ile będące ich konsekwencją wiarygodność oraz zainteresowanie emitentów i inwestorów.

Banki - pośrednictwo, stabilność i wsparcie. Nieosiągalna triada?

Czy ryzykami można w sposób adekwatny zarządzać w niepewnym otoczeniu i kto za te ryzyka płaci – inwestycje lubią przewidywalność i stabilność.

Poinwestujemy, to pożyjemy

Zdumiewających, a także pociesznych rzeczy można się dowiedzieć, czytając „The Economist”. Kto by się spodziewał. Ale naprawdę, w samolocie do Paryża jeden artykuł z najnowszego numeru dostarczył mi nieoczekiwanej rozrywki.

Emisyjny łańcuch wartości

Kiedy wiemy już, jak raportować emisje CO2 z zakresu 1 i 2, trzeba przejść do ostatniego i najtrudniejszego elementu, jakim są obliczenia emisji w zakresie 3 (scope 3), czyli tych wynikających przede wszystkim z łańcucha wartości.

Kodeks rad nadzorczych

Istniejące już obowiązki z zakresu ładu korporacyjnego nałożone formalnie na spółki Skarbu Państwa mają szanse zapełnić się treścią.

KNF z lepszymi uprawnieniami od prokuratora

Elementarne prawa podejrzanego w postępowaniu karnym to możliwość odmowy składania wyjaśnień, odmowy udzielenia odpowiedzi na pytania, posiadanie obrońcy czy brak obowiązku donoszenia na siebie. Gdzie prokurator nie może, tam KNF pośle.

Certyfikaty ESG i zrównoważonego rozwoju na rynku finansowym

Pomimo krytyki ESG zielona transformacja gospodarek państw członkowskich Unii Europejskiej jest nieunikniona.

Jakość danych ESG, głupcze!

Proces raportowania zrównoważonego rozwoju zgodnie ze standardami ESRS zbliża się dużymi krokami. Zgodnie z aktualnym harmonogramem wdrożenia dyrektywy CSRD, pierwsza grupa firm będzie musiała opublikować sprawozdania.

Ten najważniejszy chromosom

Napiszę o piłce. Nie tylko dlatego, że to temat wieczny, choć również. Jestem przekonany, że niezależnie od katastrof, rewolucji technologicznych, zmiany klimatu, podboju Marsa i innych wydarzeń czekających nas w najbliższych dziesięcioleciach, w piłkę nożną będzie się grało – i będzie ona oglądana – co najmniej do końca XXI wieku.

Rozporządzenie MiCA i projekt polskiej ustawy o kryptoaktywach

Rynek cyfrowych finansów wymagał podjęcia próby ukształtowania warunków jego funkcjonowania. Potrzeba działań regulacyjnych wynikała m.in. z wielu ryzyk i niebezpieczeństw związanych z istotą kryptoaktywów, ich emisją lub obrotem.

Wiedźma z rosyjskim paszportem

Cyklicznie, raz na kwartał, na światowych parkietach jest szczególny dzień. Nazwany jest potocznie dniem trzech wiedźm i wypada z reguły w trzeci piątek każdego ostatniego miesiąca danego kwartału.

Rynek pracy trzyma się mocno

Liczba zatrudnionych przewidzianych do zwolnień grupowych nie odbiega od obserwowanej w minionych latach.

Problemy, z którymi do RPO zgłaszają się przedsiębiorcy

Henry Ford, założyciel Ford Motor Company, pytany o główny sekret swojego sukcesu, odpowiadał: „Polega na umiejętności przyjęcia punktu widzenia innych i patrzeniu na sprawy zarówno z pozycji rozmówcy, jak i własnej”.

Rola sektora bankowego w transformacji ESG

Jak wiadomo z teorii ekonomii, sektor bankowy odgrywa istotną rolę w gospodarce rynkowej. Rola banków wynika jednak nie tylko z ich szczególnej misji gospodarczej, ale i społecznej. Banki, zapewniając bezpieczne gromadzenie oszczędności, umożliwiają jednocześnie pozyskiwanie finansowania dla rozwoju przedsiębiorstw.

Innego końca świata nie będzie

Pierwsza połowa roku to seria konferencji biznesowych. Składam tu oświadczenie, że ani nie jestem ich miłośnikiem, ani częstym bywalcem. I w tegorocznym sezonie wiosennym pojechałem tylko na dwie, InvestCuffs w Krakowie i Europejski Kongres Finansowy w Sopocie.

Informacja poufna w sytuacji kryzysowej

W sytuacji kryzysowej często jesteśmy skazani na wybór mniejszego zła, a mając ograniczone zasoby, musimy zdecydować się, czy gasić przysłowiowy pożar, czy o nim pisać.