Szarada legislacyjna

Jak co roku spotkamy się pod koniec lutego w gronie prawników spółek giełdowych, aby przedyskutować najnowsze zmiany regulacji i ich konsekwencje. Tematów – niestety – nie zabraknie, bo proces legislacji wciąż przyspiesza i nadążenie za zmianami staje cię coraz trudniejsze.

Obligacje w odwrocie, ale nie w Chinach

Za jedno z najważniejszych wydarzeń na rynkach finansowych w ostatnich miesiącach, które jednocześnie nie przykuwa wystarczającej uwagi, można uznać dynamiczne zmiany notowań obligacji skarbowych. Rentowności tych papierów w kluczowych regionach – USA, Europie, Japonii, Wielkiej Brytanii i Australii – gwałtownie rosną, podczas gdy w Chinach trwa hossa obligacji, czego efektem jest wzrost cen tamtejszych obligacji. W szerszym wymiarze tendencje takie trwają od września.

Cele na nowy rok

Początek roku to zazwyczaj moment do podsumowań minionych 12 miesięcy i plany na kolejne. Często to moment podejmowania ważnych postanowień osobistych, które mają na celu zmianę naszego życia.

Umarł król, niech żyje król!

Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych to również wielkie zmiany w administracji publicznej. Miejsce dotychczasowych sekretarzy stanu zajmują przedstawiciele nowego prezydenta.

Indie mogą być ważnym partnerem handlowym Polski

Do 2030 r. Indie staną się drugą gospodarką w regionie Azji i Pacyfiku oraz trzecią na świecie, zawarte zaś w sierpniu partnerstwo strategiczne z Polską może się stać dodatkowym pretekstem do gospodarczego zbliżenia.

PPK jak lokata

Jestem gotów zrozumieć wszystkich obrońców idei pracowniczych planów kapitałowych – to w pewnym sensie ostatnia reduta, która walczy o upowszechnienie III filaru emerytalnego. Filaru, który miał być dobrowolny i budowany na rosnącej świadomości obywatelskiej, prowadzącej nieuchronnie do wniosku, że bez własnych oszczędności nasza emerytura będzie raczej nędzna.

Piekiełko przewidywalności

Nie wiem, co to jest za rodzaj kryzysu. Może kryzys wieku średniego? Choć jeżeli tak, to trochę się u mnie spóźnił. Mniejsza zresztą o szczegóły.

Czym jest Omnibus?

Kilka tygodni temu Komisja Europejska przedstawiła koncepcję opracowania regulacji zwanej roboczo dyrektywą Omnibus, która by miała obejmować koordynację różnych wymogów związanych z raportowaniem zrównoważonego rozwoju. Warto zatem napisać, o co w tym wszystkim chodzi, czego możemy się spodziewać i jaki możemy mieć na to wpływ.

PIT-em go!

Porcja statystyk z najnowszych danych dotyczących PIT za 2023 r. Widać w nich wyraźnie jak znacząco wzrosła liczba osób w II progu podatkowym. W 2022 r. najwyższą (pomijając daninę solidarnościową) stawkę płaciło prawie 750 tys. osób, podczas gdy rok później było to już 1,3 mln płatników.

Sprzedawać czy nie sprzedawać?

Czy rynki amerykańskie są obecnie historycznie przewartościowane? Tak. Czy to oznacza, że ​​nadszedł już czas sprzedaży? Prawdopodobnie nie.

Jak naprawić wartość

Dzisiaj kilka refleksji na temat pieniędzy. Bez żadnych eufemizmów. Pieniądze bowiem, jakie są, każdy widzi, tyle tylko, że czasami mówimy o nich z zażenowaniem. Jak nie przymierzając, o seksie. Tymczasem nic, co ludzkie, nie powinno być nadmiernie wstydliwe.

CSRD w praktyce

Przechodzenie od teorii do praktyki najczęściej jest bardzo trudne. Obecnie obserwujemy taki proces w odniesieniu do raportowania zgodnie z CSRD/ESRS. Wprawdzie wydawało się, że przez kilkanaście miesięcy wysiłków edukacyjnych SEG powiedzieliśmy o wszystkim, ale dopiero teraz, kiedy spółki finalizują prace nad raportami za rok 2024 pojawia się najwięcej praktycznych pytań.

Czytając między liczbami

Z podsumowań rocznych stóp zwrotu indeksów giełdowych wynika, że niekwestionowanym zwycięzcą w 2024 r. był wskaźnik giełdy argentyńskiej – Merval – który wzrósł o 173 proc. i osiągnął 2,5 mln punktów. Niewątpliwie giełda w Buenos Aires okazała się największym wygranym w minionych 12 miesiącach. Warto jednak spojrzeć na gospodarkę i rynek kapitałowy Argentyny z innej perspektywy.

Podaż wzrasta – deweloperzy budują coraz więcej mieszkań

Słabnąca sprzedaż, zamieszanie z potencjalnymi programami pomocy, wciąż wysokie stopy procentowe, zmiany prawne – ostatni czas na rynku mieszkaniowym jest dość burzliwy. Wydawałoby się, że w takich okolicznościach deweloperzy powinni podchodzić ostrożnie do kolejnych inwestycji. Sytuacja jest jednak zgoła odmienna.

Ostatniemu piastunowi najtrudniej opuścić pokład

Rezygnacja z funkcji członka zarządu spółki kapitałowej jest jednym z praw, które przysługuje osobom pełniącym tę funkcję. W przypadku zarządów wieloosobowych procedura rezygnacji jest prosta, jednak sytuacja komplikuje się w momencie, gdy do czynienia mamy z rezygnacją ostatniego członka zarządu, w wyniku czego żaden mandat w zarządzie nie byłby obsadzony.

Bit czy kubit, jaka to różnica, skoro i tak tego nie widać

Zacierają się różnice pomiędzy kwantowym światem a tym, w którym przyszło poruszać się inwestorom. O ile AI stała się już wszechobecna i pod przykrywką przyjaciela karmi się centylionami danych wypracowanych przez tysiące pokoleń homo sapiens, o tyle terminologia Quantum wciąż kojarzy się bardziej z filmami SF niż z laptopem. Pytanie, jak wielu jest inwestorów, którzy stawiają znak równości pomiędzy notebookiem a komputerem kwantowym? Bit czy kubit jaka to różnica, skoro i tak tego nie widać...

Nowi barbarzyńcy ante portas

Z pojęciem decouplingu spotkałem się po raz pierwszy w 2007 r., kiedy wybuchał wielki kryzys finansowy.To chyba najpopularniejsze słowo używane przez uczestników konferencji w Davos w styczniu 2008 r.

„Oni to my” – konsultacje Listing Act

Często spotykam się ze stwierdzeniem, że to jacyś mityczni „oni” tworzą regulacje unijne, z którymi potem musimy się bohatersko borykać. Tymczasem unijny proces legislacyjny jest dość uporządkowany i najczęściej (choć nie zawsze) zgłoszenie sensownych uwag popartych racjonalnymi argumentami pozwala na dokonanie zmian.