Poranne uwolnienie jaśminu
Dzień zaczął się zbyt wcześnie. Nadal czuł zimno. Weszło pod kurtkę na przestrzeni kilkuset metrów, które przeszedł, a momentami przebiegł, między stacją metra a dworcem.
CSRD – konsekwencje opóźnień
Teoretycznie od środy około 3000 spółek niegiełdowych powinno było zacząć zbierać dane do raportowania za rok 2025 zgodnie z jednolitymi unijnymi standardami ESRS. Niestety, przebieg prac legislacyjnych – zarówno na poziomie unijnym, jak i krajowym – spowodował, że zastosowanie nowych przepisów w praktyce będzie niezmiernie trudne.
Polacy wolą trzymać w skarpecie
Aż dwie trzecie Polaków trzyma oszczędności w gotówce lub na rachunku bieżącym – wynika z badania „Postawy Polaków wobec oszczędzania” na zlecenie Instytutu Finansów. Głównym argumentem zazwyczaj jest wysokie bezpieczeństwo i bardzo duża dostępność środków. Najczęściej jednak wcale nie jest to najlepszy wybór.
Dokąd zmierza rynek?
Do napisania tego artykułu skłoniła mnie rozmowa ze znajomym rehabilitantem. Jak na człowieka spoza branży finansowej okazał się zadziwiającą znajomością szeroko rozumianej dziedziny wirtualnych walut (aczkolwiek twierdzi, że sam nie inwestuje).
Chińczycy trzymają się słabo
Od czasu pandemii chińska gospodarka przypomina bardziej wylegującą się pandę, symbol Państwa Środka, niż pędzącego tygrysa, z którym w przeszłości kojarzono najszybciej rozwijające się państwa Azji. Kończący się rok nie przyniósł zmiany tego obrazu, a przyszły, mimo wysiłków władz w Pekinie, również nie zapowiada poprawy.
Coraz dłuższy dzień inwestora
Na początku listopada giełda w Tokio z sukcesem wdrożyła nową wersję systemu zawierania transakcji. W ramach przeprowadzonych zmian skrócono czas ich realizacji do milisekundy.
Tak, to będą życzenia
Z niepokojem stwierdzam, że końcówka roku nie wywołuje we mnie żadnej świeżej refleksji na jakikolwiek ważny temat. Być może to dlatego, że o wszystkim, co nasunęło się mi jako coś istotnego, pisałem przez cały rok.
To może być dobra wiadomość!
Na początku roku nasze media obiegły zestawienia planów grupowych zwolnień spółek z różnych branż w naszym kraju. Teraz fenomen ten można obserwować w odniesieniu do innych europejskich gospodarek, w szczególności Niemiec.
Paradoks komunikacyjny
Pod koniec listopada GPW przedstawiła „Nowe kierunki strategii na lata 2025–2027”. W mediach pojawiło się trochę komentarzy wskazujących na pewne niedostatki dostępnej publicznie prezentacji, która nie zawierała zbyt wielu konkretów.
Bądź gotowy do rozliczeń
Grudzień jest miesiącem szczególnym. Wchodzimy w okres przedświąteczny, więc myślimy raczej o przyjemnościach: zakupach, prezentach, kilku dniach wolnych. Kto ma ochotę zasiąść do żmudnych obliczeń i zastanawiać się nad wysokością podatku?
Listing Act niejedno ma imię
Mamy nowe prawo unijne, jeszcze zupełnie świeże. Weszło już do naszego języka jako Listing Act i na pewno w nim jako taki pozostanie. Tak jak inne mifidy i mary.
Wspólny manifest rynkowy
Z prawdziwą unią rynków kapitałowych będziemy mieli do czynienia dopiero wówczas, kiedy inwestor indywidualny z dowolnego kraju unijnego będzie mógł kupić akcje dowolnej małej spółki notowanej na jakimkolwiek rynku unijnym w prosty i tani sposób.
Pora obudzić potencjał
Niedawno „Parkiet” opublikował artykuł pióra Vereny Ross, przewodniczącej ESMA, czyli Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych.
Kurs EUR/PLN na dłużej powinien pozostać w przedziale 4,25–4,40
Od roku notowania EUR/PLN stabilizują się w relatywnie wąskim przedziale 4,25–4,40. Niemniej w ostatnich miesiącach obserwowaliśmy podwyższoną zmienność. Mieliśmy we wrześniu testy 4,25, po czym dosyć szybko doszło do przeceny naszej waluty, a kurs zbliżył się do 4,38.
A jednak może się kręcić. I to jak!
Świat jest wielobiegunowy. Powtarzamy to tak często, i zarazem jest to tak prawdziwe, że zakrawa na truizm. Jako taki zaś zawiera w sobie zagrożenie, że coś przeoczymy. Tak samo jest w tym przypadku. Świat jest wielobiegunowy, ale w inwestycjach kapitałowych dominacja Ameryki nie podlega dyskusji. Niemalże nie podlega.
Co i kiedy zmienia się w rozporządzeniu MAR?
Po publikacji w grudniu 2022 r. przez Komisję UE pierwotnej wersji nowelizacji MAR można się było cieszyć z kierunku zmian i ich głębokości. Wprawdzie nie usunięto obowiązku prowadzenia listy osób pełniących obowiązki zarządcze i osób blisko związanych, ale zaproponowano wiele innych dobrych rozwiązań.